Najznačajniji kulturno-istorijski spomenik u kolašinskom kraju je manastir Morača, sagrađen po principima ’’raške škole’’ karakteristične za doba Nemanjića. Uz cetinjski i ostroški, ovo je nesumnjivo najpoznatiji manastir u Crnoj Gori.Nalazi se na desnoj obali Morače 25 kilometara od Kolašina ka Podgorici. Podigao ga je 1252. godine unuk Stefana Nemanje Stevan, sin Vukanov, na mjestu gdje se voda Svetigore stropoštava u Moraču a mnogi taj vodopad smatraju najljepšim u kanjonu ove rijeke.Manastirska crkva posvećena je Uspeniju svete Bogorodice. U vrijeme nastanka ukrašena je freskama izuzetne umjetničke vrednosti ali su mnoge od njih uništene. Početkom XVI vijeka, 1504. godine, Turci su, pljačkajući manastir, odnijeli i olovni krov pa se niz zidove hrama gotovo sedam decenija slivala voda. Manastir je obnovljen krajem XVI stoljeća pa je tada ukrašen novim freskama koje je živopisao Grigorije Mitrofanović iz Hilandara. Od prvobitnih ostale su potpuno sačuvane samo tri koje se ’’po istančanom osjećaju za boju, po kompoziciji i psihologiji’’ svrstavaju među vrhunska ostvarenja srednjovjekovnog slikarstva. To su: ’’Gavran hrani proroka Iliju’’, ’’Pomazivanje careva i proroka’’ i ’’Rođenje svetog Jovana Krstitelja’’.Na svjetskoj ižložbi fresaka u Parizu 1952. godine kopija freske ’’Gavran hrani proroka Iliju’’ dobila je drugu nagradu. Za Anu Skovran, velikog poznavaoca srednjovjekovne umjetnosti, slikar je, stvarajući ovo izvanredno djelo, uspio da nađe vrlo srećan odnos figure i pozadine, te da modelovanjem oblika, korišćenjem svjetlosti i sjenki, stavom i pokretom proroka Ilije, izrazi unutrašnji život. U manstirskoj riznici nalazi se pimjerak ’’Oktoiha’’, prve štampane knjige na slovenskom jeziku iz 1493. godine i krst od orahovine iz XVI vijeka svojevremeno rađen punih jedanaest godina. Tu su, pored ostalog, i petohljebnica od srebra iz 1723. godine, krstionica od mermera, štap svetog Save, relikvija ruka svetog Haralampija... U srednjem dijelu manastirske crkve nalazi se kameni sarkofag u kojem je, pretpostavlja se, sahranjen ktitor Stevan Vukanov.Tokom prohujalih vjekova, najviđeniji predstavnici crnogorskih i brdskih plemena sastajali su se u manastiru Moračai, dogovarali o borbi protiv Turaka i odlučivala o drugim pitanjima. Prvi takav sabor održan je 1608, drugi 1648, a treći 1654. godine. Pravljeni su planovi za napade na turska utvrđenja oko Nikšića i Kolašina, a na saboru 1648. godine zasrpskog patrijarha izabran je Gavrilo Rajić.U neposrednoj blizini manastira Morače nalazi se Nikoljska crkva, po predanju nastala prije manastira, vjerovatno podignuta na temeljima starije građevine.Od septembra 1999, u okolini je i manastir Svetog Ćirila i Metodija koji su u rodnom mjestu – zaseoku Smrčje u Rječinama podigla braća Jošo i Janko Bulatović.Na području Kolašina postoji još desetak crkava:
Crkva u Gornjim Rovcima, posvećena svetom Nikoli, vjerovatno je starija od manastira Morače;
Predpostavlja se da je Saborna crkva Uspenja Bogorodice u Mrtvom Dubokom, sa Gospođinog polja u blizini ušća Mrtvice u Moraču, prenesena vjerovatno još prije tri vijeka;
Crkva svetog Ilije u Dragovića Polju u Gornjoj Morači podignuta je 1863, a crkva svetog Luke u Međuriječju 1881. godine;
Na planini Sinjavini Bjelopavlići su, na mjestu zvanom Ružica, 1881. godine podigli crkvu u znak zahvalnosti knjazu Nikoli što im ’’darova izdig na ovu planinu’’.
Crkva svete Trojice na Blatini izgrađena je 1887. a crkva svetog Dimitrija u Kolašinu godinu dana kasnije.
Početkom XX stoljeća podignute su crkve u Vlahovićima – na Mioljici, u Trebaljevu i Veljem Dubokom;
Nekoliko većih ili manjih crkava podignuto je u kolašinskom kraju posljednjih godina drugog i prvih godina trećeg milenijuma.